Osmý díl - bylinkové zahrady

02.03.2023

Bylinkové zahrady jsou nádherným způsobem, jak si vychutnat vůně a chutě rostlin přímo ze zahrady. Tyto zahrady mají svou historii sahající tisíce let zpět, kdy lidé používali bylinky jak pro léčebné účely, tak i pro kulinářské potřeby. Historie bylinkových zahrad sahá až do starověkého Egypta a Řecka, kde byly bylinky využívány nejen k přípravě pokrmů, ale také k léčení a kosmetickým účelům. V antickém Římě byly bylinky velmi populární a byly používány k různým účelům, jako například k bojování s epidemiemi, jako koření a k dezinfekci. V době středověku byly bylinky považovány za velmi důležité a byly používány v klášterních zahradách k léčení nemocí.

V období renesance se zahrady staly součástí aristokratických sídel a bylinky byly považovány za luxusní zboží. V 19. století se bylinky staly méně populárními, protože lékařská věda začala používat syntetické léky. Nicméně v posledních letech se bylinky staly znovu populárními a bylinkové zahrady jsou dnes oblíbeným místem i pro lidi, kteří se zajímají o zdravé stravování a přírodní léčbu.

Bylinkové zahrady mohou být navrženy jako funkční zahrady, kde jsou bylinky pěstovány pro konkrétní účely, jako je vaření nebo léčba, nebo jako dekorativní zahrady, které slouží k estetickým účelům. V obou případech se bylinky mohou pěstovat samostatně nebo v kombinaci s dalšími druhy rostlin. Bylinkové zahrady mohou být navrženy tak, aby byly snadno udržovatelné a aby poskytovaly přístup k bylinkám pro sběr a použití. Správný výběr rostlin a umístění zahrady jsou klíčové faktory pro úspěšné pěstování bylinek a vytvoření krásné a užitečné zahrady.Nejznámější bylinkové zahrady jsou oblíbené nejen mezi zahrádkáři a milovníky rostlin, ale i mezi turisty a cestovateli. Tyto zahrady nabízejí nejen krásné pohledy, ale také bohaté zdroje informací o léčivých a aromatických bylinách. Zde jsou některé z nejznámějších bylinkových zahrad na světě: The Cloisters, New York, USA - Cloisters jsou částí Metropolitního muzea umění v New Yorku a obsahují mnoho středověkých zahrad. Tyto zahrady obsahují mnoho druhů léčivých bylin a rostlin a jsou skvělým zdrojem inspirace pro ty, kteří hledají historické a klasické bylinkové zahrady. Hortus Botanicus, Amsterdam, Nizozemsko - Hortus Botanicus v Amsterdamu byla založena v roce 1638 a je nejstarší botanickou zahradou v Nizozemsku. Obsahuje více než 4 000 druhů rostlin a mnoho z nich jsou léčivé byliny a aromatické rostliny. The Château de Villandry, Loire Valley, Francie - Zahrady Château de Villandry jsou považovány za jedny z nejkrásnějších zahrad ve Francii. Tyto zahrady jsou rozděleny na čtyři hlavní části a obsahují mnoho aromatických bylin a zeleniny, které jsou umístěny vedle sebe v geometrických vzorec, což vytváří jedinečnou vizuální podívanou.

Bylinkové zahrady jsou krásnou a užitečnou součástí každého zahrádkářství. Bylinky nejen poskytují estetickou krásu, ale také mají mnoho výhod pro zdraví a vaření. Pokud chcete začít s pěstováním bylin v zahradě, měli byste zvážit následující tipy na výběr správných bylin pro vaši zahradu. Zvažte klima a půdu: Ne všechny byliny rostou ve stejných podmínkách. Některé bylinky, jako je rozmarýn, mají rády teplé klima, zatímco jiné, jako je máta, rostou nejlépe ve stínu. Některé bylinky rostou v jakékoli půdě, zatímco jiné potřebují dobře odvodněnou půdu. Ujistěte se, že vybíráte byliny, které odpovídají vašemu klimatu a půdě. Zaměřte se na bylinky, které používáte: Pokud rádi vaříte, vyberte si bylinky, které používáte nejčastěji. Například petrželka, tymián a bazalka jsou všestranné bylinky, které můžete použít v mnoha receptech. Pokud máte rádi bylinky pro aromaterapii, zvažte levanduli nebo mátu. Rozhodněte se, zda chcete pěstovat jednoleté nebo víceleté bylinky: Jednoleté bylinky, jako je koriandr nebo bazalka, musí být každý rok opět zasazeny, zatímco víceleté bylinky, jako je rozmarýn nebo šalvěj, mohou růst několik let. Rozhodněte se, zda chcete mít stálou zásobu bylin, nebo jestli chcete každý rok obnovovat zahrádku. Uvažujte i o tématu pro vaši bylinkovou zahradu. Například si můžete vytvořit zahradu s bylinkami pro italskou kuchyni, zahrádku s bylinkami pro aromaterapii, nebo zahrádku s bylinkami, které jsou známé pro své léčebné účinky.

Určitě jste si už někdy všimli, že mnohé bylinky mohou být využity nejen k ochucení jídla, ale také k léčení a uklidnění. Z toho důvodu bylinkové zahrady získávají na popularitě a mnoho lidí si je vytváří právě proto, aby měli své vlastní zdroje čerstvých bylin pro kulinářské účely, ale také pro přírodní léčení. Máta je jednou z nejznámějších bylinek a je často používána pro přípravu osvěžujících nápojů a čajů. Máta má také mnoho léčebných vlastností, jako jsou například úleva od bolesti hlavy, trávicích potíží a úzkosti. Rozmarýn je často používán jako koření do různých jídel, ale má také antioxidační vlastnosti a může pomoci s trávením a dýchacími potížemi. Řepík má protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti a může být použit pro léčbu různých kožních potíží, jako jsou například akné a ekzémy. Levandule má uklidňující účinky a může pomoci s úzkostí a nespavostí. Také se často používá jako koření do sladkých dezertů a nápojů. Petržel má mnoho zdravotních výhod a je bohatá na vitamíny a minerály. Také se často používá jako koření a může pomoci s trávicími potížemi. Šalvěj má antibakteriální vlastnosti a může být použita pro léčbu bolesti v krku a ústních vředů. Také se často používá jako koření a má charakteristickou chuť.

Tyto bylinky jsou jen několik příkladů z mnoha dalších, které můžeme použít v bylinkové zahradě. Pokud si vytváříte svou vlastní bylinkovou zahradu, můžete vybrat ty, které vám nejvíce vyhovují.Bylinkové zahrady jsou nádherným a užitečným přídavkem k jakékoli zahradě. Poskytují nejen krásu a vůně, ale také mnoho přínosů pro vaše zdraví a vaření. Výběr vhodných bylin pro vaši zahradu a jejich správné umístění je klíčové pro úspěch. Ať už se rozhodnete pro jednoduchou bylinkovou zahrádku na balkoně nebo rozsáhlou zahradu plnou aromatických bylin, budete si užívat nekonečnou radost ze sběru, sušení a použití bylinek v celé řadě různých oblastí.